Skip links

Vibrasyon Ölçüm ve Analiz Hizmetleri

Makina sağlığındaki değişimler, arızaları ifade edecek parametrelerin, periyodik ölçümlerle izlenmesi ile belirlenir. Buna Kestirimci Bakım uygulaması adı verilir. Kestirimci Bakım Sisteminin ana omurgası Vibrasyon-Titreşim Analiz teknolojilerinden oluşur. Bunun nedeni, arıza konumuna giren makinalarda öncelikle titreşimin oluşmasıdır. 
Döner makinaların sağlığı ile ilgili en ayrıntılı bilgi, yataklar üzerinden alınan titreşim (vibrasyon) ölçümlerinin analizi ile edinilir. Her arıza, fiziksel özelliklerine göre farklı frekanslarda kendini göstermektedir.
Titreşimin, bir rakamla nitelenmesi, bir orkestra müziğinin 85 dB-A gibi bir değerle tanımlanması gibidir. Bu değer müziğin notaları yerine, ses şiddetinin alçak ya da yüksek ayrımı yapılmasını sağlar. Bu şekilde rakamla verinin sürekli izlemesi ile bir artış olduğunda uyarı alınması sağlanır. Ancak yükselme nedeninin, bu örnekte hangi müzik aletince üretilen hangi notadan kaynaklandığı, yaylı sazlardan, kemandan mı yoksa sesli sazlardan flütten mi geldiği bilgisini vermez. Titreşim Analizi bunun ayırt edilmesini, vibrasyonun rulman arızasından mı, kaplin ayarsızlığından mı, dişli sorunundan mı yoksa balansızlıktan mı kaynaklandığının ayırt edilmesini sağlar.
Titreşim Analizi ile Tespit Edilebilen Arızalar
Makina Sağlığı hakkında bizlere en detaylı bilgiyi veren yöntem vibrasyon ölçüm ve analizleridir. Ölçümler sonucu elde edilen veriler ışığında makinalarda aşağıdaki tespitler yapılabilir.
 Rulman Arızası Tespiti
 Dişli Arızası Tespiti
 Balansızlık Tespiti
 Kaplin Ayarsızlığı Tespiti 
 Gevşeklik Tespiti
 Yatak ve Şafttaki Hasar Tespiti
 Elektriksel Arızaların Tespiti
 Kayış Kasnak Problemleri Tespiti
 Yağlama Problemleri Tespiti
 Metal Yatak Problemleri Tespiti
 Şaft Arızası Tespiti
 Kavitasyon Tespiti 
 Rezonans – Kritik Hız Tespiti
 
Vibrasyon ölçümlerinde ve yerinde balans işlerinde alanında en gelişmiş cihaz olan Emerson AMS 2140 Portatif Vibrasyon Analizörü kullanılmaktadır. Analizler EMERSON AMS Machinery Manager yazılımı ile gerçekleştirilmektedir. Cihazlarımız ATEX Sertifikasına sahiptir.
 
Vibrasyon Ölçüm Analiz Hizmetlerimiz
 Dalgaformu Ölçümü
 Spektrum Ölçümü
 Aynı anda 4 Kanal+Hız ölçümü
 Çok Kanallı Ölçüm
 Çapraz Kanal Analizi
 Yüksek Frekans Ölçümü
 Yüksek Hassasiyet Ölçümü
 PeakVue ile Rulman- Dişli Analizi
 Düşük Frekans Ölçümü
 Devir Belirleme
 Duran Makinada Vuruş Testi
 Çalışan Makinada Vuruş Testi
 Tepe Tut ile Vuruş Testi
 
Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.