Skip links

Manyetik Parçacık Testi

Metalik veya metalik olmayan malzemelerin ilk üretim sırasında oluşan bünyesel hataları veya sonraki işlemler ve servis koşulları sırasında meydana gelen hataları tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir.
 
  • Kaynaklı Malzemelerin Ultrasonik Kontrolü; Çelik konstrüksiyon yapılarda, gemilerde, boru hatları ve küre tanklar gibi kaynak ağızlı ( X,V,Y, v.b. ) birleştirme kaynağının ilgili standartlara, prosedürlere ve şartnamelere göre kontrolü, değerlendirmesi ve raporlanması.
  • Döküm Malzemelerin Ultrasonik Kontrolü; Demir, demir dışı metal malzemelerin ve alaşımlarının dökümlerinin iç yapılarında oluşabilecek döküm boşlukları, yırtılmaları gibi hataların ilgili standartlara, prosedürlere ve şartnamelere göre kontrolü, değerlendirmesi ve raporlanması.
  • Yassı Mamullerin Ultrasonik Kontrolü; Sac / Lama gibi yassı mamullerin iç yapılarında oluşan Laminasyon, gaz boşluğu gibi hatların SEL 072, v.b.) standart, prosedür ve şartnamelere göre testlerinin yapılıp raporlanması.
  • Yuvarlak Mamullerin Ultrasonik Kontrolü; Yuvarlak dövme, hadde gibi millerin imalattan kaynaklanan iç yapısında bulunun hataların (dövme çatlağı, katmer, gaz boşluğu, v.b.) standart, prosedür ve şartnamelere göre testlerinin yapılıp raporlanması
 
Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.